Wykład "Złoto w ikonie" 28.05.2017

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych ikoną i w ogóle sztuką mieszkańców Białegostoku i tych, którym będzie po drodze na wykład pt. "Złoto w ikonie". Początek o godz. 13.30.
Wykład odbędzie się w ramach kursu pozłotniczego organizowanego przez Stowarzyszenie Metamorphosis i Galerię w pracowni, współfinansowanego przez Urząd Miasta Białegostoku.
Wstęp dla osób spoza kursu: 10,00 zł - opłata na cele statutowe Stowarzyszenia Metamorphosis; opłata jest dobrowolna, jak ktoś nie chce, nie może, zapraszamy bezpłatnie!

Szczegóły na stronie organizatora.

===========================
Vitali Michalczuk – teolog prawosławny, filozof, archeolog, dyrygent chóru cerkiewnego w Soborze Św.Marii Magdaleny w Warszawie, naukowo związany z Wydziałem Artes Liberales UW oraz Wydz. Filozofii UW (doktorant), choć młody to błyskotliwy erudyta, pasjonat sztuki, kresowianin, ur. w Brześciu na Białorusi.

Otwarcie wystawy fotograficznej "Na skraju puszczy" 25.05.2017

Serdecznie zapraszamy do Centrum Kultury Prawosławnej na otwarcie wystawy fotograficznej "Na skraju puszczy", prezentującej zdjęcia autorstwa p. Bogusława Lebiedzińskiego. Wernisaż odbędzie się w dniu 25 maja 2017 o godz. 17:00. 

Jak mówi autor Podlasie to region leżący wśród lasów, niegdyś wielkiej puszczy. Pozostałością są Puszcza Białowieska, Knyszyńska, Augustowska. Drewno było naturalnym budulcem. Być może dlatego cerkwie te mają swoisty klimat. Na szczęście w naszym regionie pozostało wiele drewnianych cerkwi. Zadziwia ich różnorodność. Mimo ścisłych kanonów budowy nie udało mi się znaleźć dwóch jednakowych.
Część odwiedzonych przeze mnie cerkwi przedstawiana jest na obecnej wystawie. Wiele zdjęć czeka jeszcze na przetworzenie i wywołanie.
Na wystawie prezentowane są zdjęcia cerkwi poczynając od okolic Siemiatycz (Cerkiew Ikony Matki Bożej „Wszystkich Strapionych Radość” w Koterce) aż po okolice Sokółki (Cerkiew św. Apostołów Piotra i Pawła w Samogródzie).

Wystawa będzie dostepna do końca czerwca br.

Wstep wolny, serdecznie zapraszamy!

Wszechnica Kultury Prawosławnej: „Pieśń niemilknącą wspólnie śpiewając"- śpiew anielski jako źródło śpiewu cerkiewnego 24.04.2017

Serdecznie zapraszamy na ostatni już wykład organizowany w ramach Wszechnicy Kultury Prawosławnej 2016/2017. Odbędzie się on 24 kwietnia 2017 r., o godz. 18:00, a jego tytuł brzmi: „Pieśń niemilknącą wspólnie śpiewając- śpiew anielski jako źródło śpiewu cerkiewnego". Wykład poprowadzi dr Marcin Abijski, absolwent Wydziału Muzyki Bizantyjskiej Ateńskiego Konserwatorium Narodowego orazWydziału Teologii Społecznej Narodowego Uniwersytetu Ateńskiego, założyciel i dyrygent Męskiego Chóru Kameralnego im. Bogdana Onisimowicza, którego celem jest odrodzenie XVI-wiecznego śpiewu liturgicznego Monasteru Supraskiego oraz odtworzenie jego praktyki wykonawczej.
Spotkanie odbędzie się w Centrum Kultury Prawosławnej Diecezji Białostocko-Gdańskiej w Białymstoku, ul. św. Mikołaja 5. Wstęp wolny!

Wystawa ze zbiorów Państwowego Muzeum Historii Religii w Grodnie 07.04.2017

Pisanki woskowe i drapanki z początku XX wieku, XVIII i XIX-wieczne ikony, drewniane krzyże z Golgotą , zabytkowe księgi liturgiczne, miedzianą metaloplastykę z emaliowymi elementami z XVIII - XIX wieku czy pochodzące z białoruskiej tradycji ludowej ręczniki będzie można zobaczyć na wystawie przygotowywanej w Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku. Uroczyste otwarcie nastąpi 7 kwietnia (piątek), w świąteczny dzień Zwiastowania Najświętszej Marii Pannie, w przededniu Łazarzowej Soboty, o godzinie 18:15. (czytaj dalej) ----->>>>

Wszechnica Kultury Prawosławnej: „Krzyż i cierpienie w liturgicznym ujęciu 3-ciej Niedzieli Postu" 27.03.2017

Serdecznie zapraszamy na kolejny wykład organizowany w ramach Wszechnicy Kultury Prawosławnej 2016/2017. Odbędzie się on 27 marca 2017 r., o godz. 18:00. Wykład "Krzyż i cierpienie w liturgicznym ujęciu 3-ciej Niedzieli Postu" poprowadzi ks. Adam Magruk (Prawosławne Seminarium Duchowne).
Spotkania odbywają się w Centrum Kultury Prawosławnej Diecezji Białostocko-Gdańskiej w Białymstoku, ul. św. Mikołaja 5. Wstęp wolny!
Wszechnica Kultury Prawosławnej organizowana jest przez Prawosławną Diecezję Białostocko-Gdańską, Katedrę Teologii Prawosławnej Uniwersytetu w Białymstoku i Zarząd Główny Bractwa Prawosławnego św. św. Cyryla i Metodego.

Spotkanie Arcybiskupa Jakuba z katechetami 20.03.2017

20 marca (poniedziałek) o godz. 17:00 w Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku odbędzie się spotkanie JE Najprzewielebniejszego Arcybiskupa Białostockiego i Gdańskiego Jakuba z katechetami. Obecność obowiązkowa.
Na spotkanie zaprasza Wydział Katechetyczny Prawosławnej Diecezji Białostocko - Gdańskiej.

Spotkanie osób prawosławnych w wieku 30-40+ z o. Włodzimierzem Misijukiem 10.03.2017

Jeżeli chcesz poznać nowych znajomych, przyjaciół i miło spędzać wolny czas przyjdź na spotkanie integracyjne osób prawosławnych w wieku 30-40+. Spotkania mają charakter cykliczny.
Serdecznie zapraszamy na najbliższe spotkanie z o. Włodzimierzem Misijukiem, wikariuszem parafii p.w. Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny w Białymstoku. Spotkanie odbędzie się w piątek 10.03.2017 r., o godz. 18.30 w Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku. Tematem spotkanie będą rozważania na temat Wielkiego Postu.
Kontakt do organizatorów: 3040grupa@gmail.com
Justyna tel. 574 - 686 - 638

Spotkanie Bractwa Trzech Św. Hierarchów: "Myśli św. Jana Złotoustego o pokajaniju" 09.03.2017

Bractwo Cerkiewne Trzech Świętych Hierarchów: Bazylego Wielkiego, Grzegorza Teologa i Jana Złotoustego serdecznie zaprasza 9 marca 2017 r. (czwartek) o godz. 18.00 do Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku na spotkanie z siostrą Elżbietą z Domu Zakonnego św. Katarzyny w Zaleszanach. Spotkanie będzie poświęcone tematowi: "Myśli św. Jana Złotoustego o pokajaniju".
Wstęp wolny, serdecznie zapraszamy!

Wernisaż p. Jana Sidoruka 20.02.2017

Pan Jan Sidoruk serdecznie zaprasza do Centrum Kultury Prawosławnej na jubileuszowy wernisaż. Będzie to X-lecie jego pracy artystycznej, a jednocześnie XX-ty wernisaż prezentujący twórczość autora.
Wstęp wolny, serdecznie zapraszamy!

Wszechnica Kultury Prawosławnej: „Zdrowie człowieka jako wyraz harmonii duszy i ciała" 20.02.2017

Ze względu na to, że ostatni poniedziałek lutego jest jednocześnie pierwszym dniem Wielkiego Postu, najbliższy wykład organizowany w ramach Wszechnicy Kultury Prawosławnej 2016/2017 odbędzie się w nietypowym terminie, czyli nie w ostatni, a w przedostatni poniedziałek miesiąca - tj. 20 lutego 2017 r.. Godzina spotkania - czyli 18:00 - pozostaje bez zmian.
Temat najbliższego spotkania jest następujący: "Zdrowie człowieka jako wyraz harmonii duszy i ciała". Przedstawi go ks. dr Piotr Pietkiewicz, proboszcz parafii Wszystkich Świętych w Białymstoku.
Spotkanie odbędzie się w Centrum Kultury Prawosławnej Diecezji Białostocko-Gdańskiej w Białymstoku, ul. św. Mikołaja 5.
Wstęp wolny, serdecznie zapraszamy!
Wszechnica Kultury Prawosławnej organizowana jest przez Prawosławną Diecezję Białostocko-Gdańską, Katedrę Teologii Prawosławnej Uniwersytetu w Białymstoku i Zarząd Główny Bractwa Prawosławnego św. św. Cyryla i Metodego.
1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11    >  >>  >|