Wszechnica Kultury Prawosławnej: "Bieżeństwo 1915, niezwykła historia zwykłych ludzi" 24.11.2014

Serdecznie zapraszamy na kolejny wykład w ramach Wszechnicy Kultury Prawosławnej 2014/2015. Spotkanie zatytułowane jest "Bieżeństwo 1915, niezwykła historia zwykłych ludzi". Tym razem temat ten zostanie przedstawiony przez panią Anetę Prymaka -Oniszk, dziennikarkę, założycielkę strony internetowej www.biezenstwo.pl. Zapraszamy 24 listopada 2014 r. (poniedziałek) o godz. 18.00 do Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku.

Otwarcie wystawy "Karty historii I Wojny Światowej" 24.11.2014

W dniu 24 listopada (poniedziałek) zapraszamy o godz. 17.30 na otwarcie wystawy fotografii z okresu I wojny światowej. Autorem wystawy jest Kaliningradzkie Obwodowe Muzeum Historii i Sztuki. O setnej rocznicy wybuchu I wojny światowej pamiętało Stowarzyszenie Kulturalne Ruś, które właśnie jej poświęciło swoją coroczną konferencję w Białowieży. Referatom towarzyszyła wystawa. Dzięki inicjatywie przewodniczącego Rusi, prof. Anatola Odzijewicza, i pośrednictwu Rosyjskiego Ośrodka Nauki i Kultury w Warszawie pracownicy Obwodowego Muzeum Historii i Sztuki w Kaliningradzie przywieźli do Polski 25 zdjęć obrazujących konflikt, który nie tylko zmienił porządek światowy, ale wywarł ogromny wpływ na życie naszych przodków.

Do nabycia w CKP: "Wieruju" - książeczka dla najmłodszych 12.11.2014

Z radością informujemy, że w Centrum Kultury Prawosławnej jest już do nabycia książeczka dla najmłodszych pt. "Wieruju". Jest to kolejna książeczka Wydawnictwa Warszawskiej Metropolii Prawosławnej autorstwa matuszki i baciuszki Busłowskich. Podobnie jak poprzednia - "Otcze Nasz" – ma twarde, kartonowe kartki oraz zapis słów modlitwy w trzech postaciach (łacinką po cerkiewnosłowiańsku, alfabetem cerkiewnosłowiańskim i w przekładzie na język polski) oraz barwne ilustracje. Serdecznie zachęcamy do podarowania jej dzieciom.

Spotkanie z grupą młodzieży z Moskwy 06.11.2014

Do Polski przyjechała grupa młodzieży z moskiewskiego bractwa Przemienia Pańskiego. W imieniu Bractwa Młodzieży Prawosławnej w Polsce serdecznie zapraszamy na spotkanie z ich gośćmi już w najbliższy czwartek o godzinie 17.00 w Centrum Kultury Prawosławnej przy ul. św. Mikołaja 3 w Białymstoku.
W czasie spotkania goście opowiedzą czym się zajmuje ich Bractwo, jak działa, jak wyglądają jego struktury i co znaczy przynależność do tej organizacji. Chętnie podzielą się wrażeniami z kilkudniowego pobytu w naszym kraju oraz posłuchają o działalności BMP w Polsce.
Serdecznie zapraszamy!

Do nabycia w CKP: "Kanonizacja świętych w Prawosławiu" 31.10.2014

W jaki sposób Kościół prawosławny normuje kwestię, komu należy oddawać cześć jako świętym? Jakimi kryteriami kierował się, a jakimi obecnie kieruje dokonując wyboru tych spośród zmarłych, kogo chce postawić wiernym za wzory do naśladowania? Kogo i w jaki sposób uznaje za świętego, aby tym samym zezwolić na kierowanie do niego modlitw z prośbą o orędownictwo przed Bogiem? Jak proces kanonizacyjny odbywał się kiedyś, a jak wygląda współcześnie? Na te i inne pytania, związane z kwestią zaliczenia niektórych spośród wiernych do grona świętych, stara się odpowiedzieć najnowsza książka Jarosława Charkiewicza "Kanonizacja świętych w Prawosławiu".

Wieczór poezji i prozy białoruskiej - spotkanie autorskie z Jerzym Bujniukiem, Hanną Kondraciuk i Włodzimierzem Sawczukiem 30.10.2014

Centrum Kultury Prawosławnej, Bractwo Cerkiewne Trzech Świętych Hierarchów i Przedszkole Samorządowe nr 14 w Białymstoku serdecznie zapraszają na Wieczór Poezji i Prozy Białoruskiej, który odbędzie się 30 października 2014 roku (czwartek) o godz. 18:00 w Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku.

W programie spotkanie autorskie z Jerzym Bujniukiem, Hanną Kondraciuk i Włodzimierzem Sawczukiem, a także występy chórów: dziecięcego z Przedszkola Samorządowego nr 14, dziecięco- młodzieżowego z Zespołu Szkół św. św. Cyryla i Metodego oraz zespołu "Zahadka" z Supraśla.

Spotkanie białostockiego koła Bractwa św. św. Cyryla i Metodego 28.10.2014

Białostockie koło Bractwa św. św. Cyryla i Metodego serdecznie zaprasza w dniu 28 października (wtorek) o godz. 17.00 na spotkanie Bractwa. Podczas pierwszej części spotkania swój wykład wygłosi ks. dr Marek Ławreszuk. Tytuł wykładu to "Życie sakramentalne w Cerkwi". Druga z kolei część spotkania poświęcona będzie prezentacji kandydatów na radnych Forum Mniejszości Podlasia. Wszystkich, którzy chcieliby zapoznać się z planowanymi przez nich kierunkami działalności w Radzie Miasta Białegostoku serdecznie do tego zachęcamy!

Wszechnica Kultury Prawosławnej: "Bieżeństwo – nasza historia mało znana" 27.10.2014

Serdecznie zapraszamy na pierwsze w tym sezonie spotkanie organizowane w ramach Wszechnicy Kultury Prawosławnej 2014/2015. Tytuł inauguracyjnego wykładu to "Bieżeństwo – nasza historia mało znana", prelegentem zaś będzie pan Doroteusz Fionik, historyk, etnograf, założyciel Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach. Podczas spotkania odbędzie się także projekcja filmu Jerzego Kaliny pt. „Bieżeńcy”. 27 października 2014 r., godz. 18.00.

Spotkanie "Sytuacja chrześcijan na Bliskim Wschodzie" 23.10.2014

Bractwo Cerkiewne Trzech Świętych Hierarchów w Białymstoku zaprasza 23 października (czwartek) o godz. 18:00 do Centrum Kultury Prawosławnej na spotkanie z Dominiką Kovacević, studentką arabistyki. Tematem spotkania będzie "Sytuacja chrześcijan na Bliskim Wschodzie".

Latynizacja Kościoła unickiego w RP po synodzie zamojskim 22.10.2014

W Centrum Kultury Prawosławnej jest do nabycia książka ks.dr. Dariusza Ciołki pt. „Latynizacja Kościoła unickiego w Rzeczypospolitej po synodzie zamojskim”. Przedstawia ona proces latynizacji obrządku unickiego po synodzie zamojskim w 1720 r. Jak piszą recenzenci pracy: "Autor z powodzeniem zrealizował postawiony sobie cel wypełnienia luki w badaniach nad tą tematyką i uczynił to w sposób kompetentny, na drodze znacznego wysiłku badawczegoPraca „Latynizacja Kościoła unickiego w Rzeczypospolitej po synodzie zamojskim” świadczy o pracowitości autora i umiejętności koncentracji na poruszonych problemach. Ks. Dariusz Ciołka nie waha się stawiać hipotez, polemizować z przyjętymi już ustaleniami. To śmiałe podejście do badań wymagało dobrego opanowania warsztatu naukowego, które nie zawsze da się zauważyć, zwłaszcza w pierwszym rozdziale. W rezultacie powstało opracowanie interesujące, posiadające duży aspekt poznawczy, choć nie pozbawione pomyłek. Praca stanowi ważny wkład w poznanie dziejów Kościoła prawosławnego na terenie Rzeczypospolitej.". [Prof. zw. Dr hab. Antoni Mironowicz]
|<  <<  <  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16    >  >>  >|