"Sytuacja powojenna na wschodniej Białostocczyźnie" - spotkanie Bractwa Trzech Świętych Hierarchów 04.02.2016

Bractwo Cerkiewne Trzech Świętych Hierarchów Bazylego Wielkiego, Grzegorza Teologa i Jana Złotoustego zaprasza na spotkanie z prof. Eugeniuszem Mironowiczem na temat: "Sytuacja powojenna na wschodniej Białostocczyźnie". Odbędzie się ono 4 lutego (czwartek) godz. 18.00 w Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku. Wstęp wolny, serdecznie zapraszamy!

Wszechnica Kultury Prawosławnej: „Proces powrotu Unitów do Prawosławia w latach 30-stych XIX w. na Białostocczyźnie” 25.01.2016

Serdecznie zapraszamy na pierwszy w tym roku kalendarzowym wykład organizowany w ramach Wszechnicy Kultury Prawosławnej 2015/2016. Na najbliższym wykładzie prof. dr hab. Irena Matus z Uniwersytetu w Białymstoku przedstawi temat „Proces powrotu Unitów do Prawosławia w latach 30-stych XIX w. na Białostocczyźnie”. Termin wykładu: 25 stycznia 2016 r. (poniedziałek), godz. 18.00. Wstęp wolny!

"Duchowość Prawosławia" - spotkanie promocyjne w Białymstoku 20.01.2016

20 stycznia br. (środa) w Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku (ul. Św. Mikołaja 5) odbędzie się spotkanie promocyjne związane z wydaniem albumu „Duchowość Prawosławia”.
Album ten ukazał się na początku tego roku staraniem Wydawnictwa Warszawskiej Metropolii Prawosławnej. Spotkanie poprowadzi Katarzyna Popławska z TVP-Białystok. W trakcie będzie można nabyć album w promocyjnej cenie oraz otrzymać autograf Mariusza Wideryńskiego – autora fotografii do książki. Początek o godz. 17.00. Serdecznie zapraszamy. Szerzej o albumie można przeczytać w artykule p. Jarosława Charkiewicza ---->

Półkolonie zimowe w Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku 18.01.2016

Fundacja „Oikonomos” oraz Bractwo Młodzieży Prawosławnej Diecezji Białostocko-Gdańskiej serdecznie zapraszają w drugim tygodniu ferii na zajęcia zorganizowane do Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku. Zajęcia są skierowane do dzieci i młodzieży w wieku 7-12 lat i odbywać się będą codziennie w terminie 01-05 lutego 2016 r. w godzinach 8:00-16:00. A w programie między innymi: liczne gry i zabawy, zajęcia edukacyjne w muzeach i galeriach, wyjścia do kina, na kręgle, zajęcia plastyczne oraz wiele innych atrakcji. Zachęcamy dzieci oraz młodzież do aktywnego wypoczynku w gronie rówieśników!

Spotkanie autorskie z Pawłem Kateszczenko 15.01.2016

Tuż przed świętami ukazał się tomik wierszy "Płoń świeco życia", autorstwa jednego z członków ełckiego koła Stowarzyszenia Bractwo Prawosławne świętych Cyryla i Metodego. Paweł Kateszczenko od prawie czterdziestu lat pracuje na kolei, co nie przeszkadza mu w opisywaniu życia wierszem. Tomik jest podzielony na cztery rozdziały, które zawierają prawie pięćdziesiąt wierszy opisujących ścieżki życia, powodujących uśmiech na twarzy, zachęcających do poznawania przyrody, wzbudzających wiarę i nadzieję. Ilustracje do kilkunastu z nich wykonały uczennice szkoły św. św. Cyryla i Metodego w Białymstoku. Zaletą wydawnictwa jest także bardzo dobrej jakości papier oraz ciepła i przydająca uroku okładka.
Stowarzyszenie Bractwo Prawosławne świętych Cyryla i Metodego serdecznie zaprasza na spotkanie autorskie z Pawłem Kateszczenko, autorem tomiku wierszy „Płoń świeco życia”. Spotkanie odbędzie się w Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku, ul. św. Mikołaja 5, w piątek 15 stycznia o godz. 18:00.

Płyta z kolędami Chóru Duchowieństwa Prawosławnej Diecezji Białostocko-Gdańskiej 30.12.2015

Z przyjemnością oddajemy do Waszych rąk płytę Zaspiawajmo Rożdiennomu – Zaśpiewajmy Nowonarodzonemu. Jest to pierwszy album w ponad trzydziestoletniej działalności Chóru Duchowieństwa Prawosławnej Diecezji Białostocko-Gdańskiej. Na płycie znalazły się kolędy i inne utwory tematycznie związane ze świętem Narodzenia Jezusa Chrystusa. Nieprzypadkowo, bo ten świąteczny repertuar jest szczególnie bliski chórowi, który rokrocznie uczestniczy w Białostockich Wieczorach Kolęd Prawosławnych. Znajdziemy tu kolędy w języku białoruskim, ukraińskim, rosyjskim i łemkowskim. Płytę otwiera tytułowa, współczesna kolęda autorstwa jednego z członków chóru – dyrygenta chóru młodzieżowego parafii Św. Ducha w Białymstoku, lektora Bogdana Pury.

Wszechnica Kultury Prawosławnej: "Jedność Cerkwi i wielość tradycji. Tradycja, zwyczaje i obrzędowość w diecezji przemysko-nowosądeckiej" 28.12.2015

Serdecznie zapraszamy na ostatni w tym roku kalendarzowym wykład organizowany w ramach Wszechnicy Kultury Prawosławnej 2015/2016. Termin wykładu: 28 grudnia 2015 r., godz. 18.00. Temat spotkania to "Jedność Cerkwi i wielość Tradycji. Tradycja, zwyczaje i obrzędowość w diecezji przemysko-nowosądeckiej". Tym razem prelegentem będzie biskup gorlicki Paisjusz. Spotkania odbywają się w Centrum Kultury Prawosławnej Diecezji Białostocko-Gdańskiej w Białymstoku, ul. św. Mikołaja 5. Wstęp wolny.
Wszechnica Kultury Prawosławnej organizowana jest przez Prawosławną Diecezję Białostocko-Gdańską, Katedrę Teologii Prawosławnej Uniwersytetu w Białymstoku i Zarząd Główny Bractwa Prawosławnego św. św. Cyryla i Metodego.

Wszechnica Kultury Prawosławnej: "Czy zmiany językowe w Liturgii naruszają Tradycję Cerkwi? Problematyka związana z tłumaczeniem tekstów..." 30.11.2015

Kolejny wykład organizowany w ramach Wszechnicy Kultury Prawosławnej 2015/2016 odbędzie się 30 listopada 2015 r. (poniedziałek) o godz. 18.00. Temat najbliższego spotkania jest następujący: "Czy zmiany językowe w Liturgii naruszają Tradycję Cerkwi? Problematyka związana z tłumaczeniem tekstów liturgicznych na j. polski”. Przedstawi go ks. dr hab. prof. UwB Marek Ławreszuk, Katedra Teologii Prawosławnej UwB, wikariusz parafii Zmartwychwstania Pańskiego w Białymstoku. Spotkanie odbędzie się w Centrum Kultury Prawosławnej Diecezji Białostocko-Gdańskiej w Białymstoku, ul. św. Mikołaja 5. Wstęp wolny, serdecznie zapraszamy!

"Św. Jan Złotousty, wielki Ojciec Cerkwi jako mnich i hierarcha" - spotkanie Bractwa Trzech Świętych Hierarchów 26.11.2015

Bractwo Cerkiewne Trzech Świętych Hierarchów Bazylego Wielkiego, Grzegorza Teologa i Jana Złotoustego serdecznie zaprasza do Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku 26 listopada (czwartek) o godz. 18.00 - w dniu pamięci św. Jana Złotoustego - na spotkanie z siostrą Elżbietą z Domu Zakonnego św. Katarzyny w Zaleszanach, która przedstawi temat: "Św. Jan Złotousty, wielki Ojciec Cerkwi jako mnich i hierarcha".
Wstęp wolny, zapraszamy!

Wystawa z okazji X-lecia serwisu OrthPhoto 24.11.2015

Serdecznie zapraszamy na kolejną wystawę fotograficzną organizowaną przez serwis OrthPhoto: „10 lat ORTHPHOTO”. Na 200 fotografiach zostaną zaprezentowane najbardziej odległe zakątki świata (34 kraje), w których odnaleźć można prawosławie. 103 fotografów ukaże Prawosławie widziane obiektywem i sercem jednocześnie: kolory wiejskich i miejskich cerkwi, koloryt świątecznych i codziennych obrzędów religijnych, barwne i szanowane postaci związane z Prawosławiem, duchowieństwo i parafian. Na zdjęciach odnaleźć będzie można także miejsca znane i bliskie wielu osobom. Dzięki innemu ujęciu, zmienionej perspektywie, którą proponuje fotograf będziemy mogli odkryć je na nowo.
Wernisaż wystawy „10 lat ORTHPHOTO” odbędzie się 24 listopada 2015 roku o godz. 18.30 w Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku, ul. Św. Mikołaja 5. Uświetni go występ młodzieżowego chóru z katedry św. Mikołaja. Wystawę będzie można oglądać do 20 grudnia.
<  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11    >  >>  >|