„Czuwajcie ze Mną” - nowa książka monasteru w Turkowicach 20.03.2015

Zachęcamy do sięgnięcia po najnowsze wydawnictwo turkowickiego Monasteru, książkę "Czuwajcie ze Mną. Z Chrystusem przez Krzyż do Zmartwychwstania". To bogato ilustrowany refleksyjno – teologiczny komentarz do nabożeństw Wielkiego Tygodnia w Cerkwi prawosławnej. Książka przybliży Państwu ewangeliczne wydarzenia ostatnich dni ziemskiego życia Jezusa Chrystusa, modlitewnie wspominane każdego dnia Tygodnia Męki Pańskiej – Strastnoj Siedmicy, wyjaśni ich sens i znaczenie w dziele naszego zbawienia. Opowieść bardziej przystępną czynią liczne teksty liturgiczne w języku polskim oraz reprodukcje światowej sławy fresków i ikon (ze św. Góry Atos i Meteorów). Książka może przyczynić się do bardziej świadomego uczestnictwa w nabożeństwach Wielkiego Tygodnia i pomóc w duchowych przygotowaniach do spotkania największego spośród wszystkich świąt – Paschy Chrystusowej. Książka jest do nabycia w Centrum Kultury Prawosławnej.

Sąd na świętym Maksymem – spotkanie z Michałem Bołtrykiem 19.03.2015

O sądzie nad Świętym Maksymem opowie we czwartek, 19 marca, o godz. 18 w Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku Michał Bołtryk. Na spotkaniu, zorganizowanym przez Stowarzyszenie „Ruś”, dziennikarz, redaktor Przeglądu Prawosławnego, przybliży ostatnie miesiące życia 28-letniego duchownego, który po aresztowaniu i procesie, zakończonym uniewinnieniem został ponownie aresztowany i 6 września 1914 roku, bez śledztwa i wyroku, na oczach brzemiennej żony i ojca rozstrzelany na dziedzińcu gorlickiego więzienia. O tych tragicznych wydarzeniach Michał Bołtryk napisał cykl reportaży historycznych, opublikowanych na łamach Przeglądu w latach 2004-2006, a we wrześniu 2014 roku wydanych w formie książki przez Diecezjalny Ośrodek Kultury Prawosławnej Elpis w Gorlicach.

Olimpiada Prawosławnej Wiedzy Religijnej 2014/2015 16.03.2015

Elementy prawosławnej teologii porównawczej to temat, który mieli zgłębić licealiści z różnych regionów Polski, uczestniczący w Olimpiadzie Prawosławnej Wiedzy Religijnej. Tegoroczną szesnastą edycję zmagań młodych teologów rozstrzygnięto 12 marca. To specyficzna olimpiada – mówią organizatorzy. Oczywiście zdobyta tu wiedza jest bardzo ważna, ale ważniejsze, co wniosą z niej do swego duchowego życia uczestnicy. Uroczyste ogłoszenie wyników odbyło się w Centrum Kultury Prawosławnej. Wśród zaproszonych gości byli przedstawiciele władz miejskich Białegostoku, podlaskiego kuratorium oświaty, rodzice, katecheci oraz sponsorzy, dzięki którym możliwe było przeprowadzenie olimpiady. W tym roku do centralnego etapu dotarło dwunastu finalistów.

Spotkanie Bractwa Trzech Świętych Hierarchów z ikonografem Janem Grigorukiem 12.03.2015

Bractwo Cerkiewne Trzech Świętych Hierarchów zaprasza 12 marca br. na godz. 18.00 do Centrum Kultury Prawosławnej na spotkanie z ikonografem Janem Grigorukiem. Tematem spotkania będzie: " Ikona-kanon, ikony Podlasia...". Wstęp wolny!

Informacja o najbliższym spotkaniu w ramach Wszechnicy Kultury Prawosławnej 02.03.2015

W związku z tym, że najbliższy poniedziałek tego miesiąca jest jednocześnie pierwszym dniem Wielkiego Postu, kolejne spotkanie w ramach Wszechnicy Kultury Prawosławnej nie odbędzie się - jak zazwyczaj - w ostatni poniedziałek miesiąca, czyli 23 lutego, lecz dopiero w kolejny poniedziałek - tj. 2 marca. Godzina spotkania - 18:00 - pozostaje bez zmian. Spotkanie prawdopodobnie odbędzie się na auli Wydziału Filologicznego Uniwersytetu w Białymstoku przy Placu Uniwersyteckim. Tematem najbliższego spotkania będzie "Mitra biskupia i mitra książęca. Kilka stron z historii Czarnogóry". Przedstawi go ks. dr Roman Płoński, wikarny parafii św. Jerzego w Białymstoku.

II etap Olimpiady Prawosławnej Wiedzy Religijnej 13.02.2015

13 lutego w Centrum Kultury Prawosławnej odbył się II etap Olimpiady Prawosławnej Wiedzy Religijnej. Do olimpiady przystąpiły 23 osoby – z Białegostoku, Hajnówki, Bielska Podlaskiego i Siemiatycz. Temat tegorocznej olimpiady to „Elementy prawosławnej teologii porównawczej”. Olimpiadę otworzyli abp Jakub wraz z rektorem Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej z Warszawy ks. prof. ChAT dr hab. Bogusławem Milerskim. Uczniowie mieli do rozwiązania test przygotowany przez rektora Wyższego Seminarium Duchownego w Warszawie ks. prof. Jerzego Tofiluka. --->>>

Wszechnica Kultury Prawosławnej: "Schyłek okresu Unii brzeskiej i powrót unitów do Prawosławia na Podlasiu" 26.01.2015

Serdecznie zapraszamy na pierwszy w tym roku kalendarzowym wykład organizowany w ramach Wszechnicy Kultury Prawosławnej 2014/2015. Na najbliższym wykładzie pani prof. dr hab. Irena Matus z Uniwersytetu w Białymstoku przedstawi temat "Schyłek okresu Unii brzeskiej i powrót unitów do Prawosławia na Podlasiu". Termin wykładu: 26 stycznia 2015 r. (poniedziałek), godz. 18.00. Spotkania odbywają się w Centrum Kultury Prawosławnej Diecezji Białostocko-Gdańskiej w Białymstoku, ul. Św. Mikołaja 5. Wstęp wolny, serdecznie zapraszamy!

Ferie w Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku 16.01.2015

Fundacja „Oikonomos” oraz Bractwo Młodzieży Prawosławnej w Polsce serdecznie zapraszają w pierwszym tygodniu ferii na zajęcia zorganizowane do Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku. Zajęcia są skierowane do dzieci i młodzieży w wieku 7-12 lat i odbywać się będą codziennie w terminie 26-30 stycznia 2015 r. w godzinach 8:00-16:00. Zachęcamy dzieci oraz młodzież do aktywnego wypoczynku w gronie rówieśników! A w programie między innymi: liczne gry i zabawy, zajęcia edukacyjne w muzeach i galeriach, wyjścia do kina, na kręgle, gra miejska, zajęcia plastyczne, zajęcia z pierwszej pomocy oraz wiele innych atrakcji.

Digitalizacja i konserwacja ksiąg z lat 1865-1902 z prawosławnej parafii św. Mikołaja Cudotwórcy w Białymstoku 13.01.2015

W 2014 r. Uniwersytet w Białymstoku i Biblioteka Uniwersytecka im. Jerzego Giedroycia w Białymstoku oraz Prawosławna Diecezja Białostocko-Gdańska i Fundacja „OIKONOMOS” zrealizowały projekt pt. Digitalizacja i konserwacja ksiąg z lat 1865-1902 z prawosławnej parafii św. Mikołaja Cudotwórcy w Białymstoku. Głównym celem projektu realizowanego w ramach programu „Dziedzictwo kulturowe” i priorytetu „Ochrona i cyfryzacja dziedzictwa kulturowego” ze środków finansowych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury było poddanie konserwacji, digitalizacji i udostępnienie w Internecie siedmiu ksiąg protokołów ślubnych (Брачный обыск/предбрачное свидетельство) z lat 1865-1902 pochodzących z prawosławnej parafii św. Mikołaja Cudotwórcy w Białymstoku.

Nabór do Prawosławnej Gromady Zuchowej 10.01.2015

Serdecznie zapraszamy wszystkie spragnione wrażeń i nowych przygód dzieci od lat 6-9 wraz z rodzicami, do przybycia na zbiórkę naborową do Prawosławnej Gromady Zuchowej. Spotkanie odbędzie się 10 stycznia o godzinie 13.00 w Centrum Kultury Prawosławnej przy ulicy Św. Mikołaja 5 w Białymstoku. Gwarantujemy dobra zabawę oraz miłą atmosferę. Gromada będzie działać przy 50 Szczepie Drużyn Harcerskich, w którego skład wchodzą prawosławne drużyny dla dzieci i młodzieży z podstawówki, gimnazjum i liceum. Wszelkie pytania prosimy kierować do opiekunów gromady pod numerami telefonów 534-618-484 lub 508-918-929 lub do Komendantki Szczepu Marty Całpińskiej 602-780-619.
|<  <  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14    >  >>  >|